Johann Wolfgang von Goethe – kim był twórca “Cierpień młodego Wertera”?

Romantyzm to bardzo ciekawa epoka. Słynie z dużej uczuciowości, emocji oraz duchowości. Mówiąc o epoce romantyzmu trudno nie wspomnieć o jednym z bardziej wybitnych przedstawicieli tej epoki Johannie Wolfgangu Goethe. O jego twórczości i życiu, a także o epoce romantyzmu można przeczytać w podręcznikuOblicza epok 2.1 książka. Jest to książka do języka polskiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Podręcznik napisali wspólnie Adam Kalbarczyk, Dariusz Trześniowski oraz Dariusz Chemperek.

Johann Wolfgang von Goethe – biografia

Goethe urodził się 28 sierpnia 1749 roku. Przyszedł na świat we Frankfurcie nad Menem. Zmarł 22 marca 1832 roku. Miało to miejsce w Weimarze. Był jednym z czołowych przedstawicieli klasycyzmu weimarskiego. Uważa się go także za prekursora romantyzmu. Był uczonym, który znał wiele dziedzin sztuki. Ukończył studia prawnicze w Strasburgu oraz Lipsku. Od 1775 roku mieszkał w Weimarze. Interesował się polityką. Był m.in. prezydentem Izby Finansów na dworze księcia sasko-weimarskiego. W latach 1791-1817 kierował teatrem, a także instytucją kulturalno-oświatową w księstwie sasko-weimarskim. Przyjaźnił się z Fryderykiem Schillerem, który także był jednym z bardziej znanych twórców romantyzmu. Prywatnie był żonaty i miał syna. Zmarł w Weimarze, a ostatnie słowa, które wypowiedział przed śmiercią brzmiały ponoć “Więcej światła”.

Johann Wolfgang von Goethe – twórczość

Najbardziej znanym dziełem Goethego są “Cierpienia młodego Wertera”. Poza tym ma na swoim koncie takie dramaty jak “Faust”, “Urfaust”, “Egmont” “Ifigenia w Taurydzie”, czy “Torquato Tasso”. Poza dramatami pisał też poezje. Są to m. in. “Prometeusz”, “Wezwanie do Neapolu”, “Król elfów”, “Elegie rzymskie”, czy “Uczeń czarnoksiężnika”. Na bazie dzieł Goethego powstały utwory muzyczne. Większość z nich opierała się na dramacie “Faust”. Powstały takie utwory jak pieśń “Król elfów” Franza Schuberta, kantata “Meeresstille und glückliche Fahrt” Ludwiga van Beethovena, opera “Fausto” Louise Bertin, balet “Faust” Adolphe’a Adama oraz uwertura “Faust” Antona Rubinsteina.